Aktualnie znajdujesz się w: Galeria

Uczymy się całe życie


Uczymy się całe życie

Po raz kolejny udaliśmy się do Antwerpii by w tym uroczym mieście pod okiem najlepszych fachowców pogłębiać  swoją  wiedzę  o  kamieniach  jubilerskich.  Oglądaliśmy  zarówno naturalne  jak i syntetyczne : diamenty, rubiny, szafiry i szmaragdy. Sprawdzaliśmy ich barwę identyfikując, która  jest barwą naruralną,  a która została "zmodyfikowana ".
Magnes przyciąga metale. Diament jest węglem więc nie powinien być przyciągany - a jednak - niektóre diamenty są przyciągane przez magnes!!!  Świadczy to o tym, że są to diamenty syntetyczne, do których   w trakcie ich wytwarzania dostały się drobinki żelaza. Tak więc gdy Wasz diament zostanie przyciągnięty przez magnes to macie pewność, że nie jest to naturalny kamień lecz wytworzony w laboratorium lub w fabryce diamentów. Czarne diamenty - występują w przyrodzie lecz często są "produkowane" z zanieczyszczonych, nieatrakcyjnych kamieni przez np. napromieniowanie. Można to bardzo łatwo sprawdzić za pomocą licznika geigera.

Największa ciekawostka tego wyjazdu to Szafiry Golden Shire. Instytut HRD otrzymał te kamienie do zbadania zaledwie kilka miesięcy temu. Nie wiadomo skąd pochodzą bo dostawca nie ujawnił miejsca ich pochodzenia. Trwają ich badania. Czy są ładne ? Kwestia gustu. Na mnie nie zrobiły oszałamiającego wrażenia.
Niestety tym razem nie spotkaliśmy Gabiego Tolkowskiego.

Wszystkie prawa zastrzeżone Karat. Projekt i wykonanie InterSID.